OPZP_23_1_3_04_00150
Projekt byl spolufinancován Evropskou unií – Evropským fondem pro regionální rozvoj a Státním fondem životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životní prostředí.
Celkové náklady projektu: | 3 225 052 ,- |
---|---|
Celková výše dotace | 2 969 125 ,- |
VZ žad. soukromé: | 255 927 ,- |
Jedná se o vytvoření nového, otevřeného odlehčovacího koryta navazujícího na vyústění vyprojektovaného trubního vedení DN 400 mm od druhého vypouštěcího zařízení Hradčanského horního rybníka. Ve spodní části trasy odlehčení bude zřízena jedna nová tůň. Odlehčovací koryto bude vyústěno do levobřežního přítoku Volyňky IDVT 10241510 v jeho ř. km 0,817. Hlavním důvodem pro realizaci navrhovaného odlehčovacího koryta a nové tůně je zabezpečení ochrany jakosti vod v níže vybudovaných tůních. Pro zamezení znečištění těchto tůní je nutné zejména zabránit vniknutí vod vypouštěných z Hradčanského horního rybníka a z povrchového stoku z přilehlého mikropovodí. Celková délka rozvlněné trasy odlehčovacího koryta činí 260,6 m. Celková vodní plocha tůně bude při projektované optimální hladině 473,00 m n.m. činit 923 m2, celkový objem tůně 764 m3, z toho objem vody 602 m3.
Vegetační doprovod vodoteče na severu území tvoří převážně vrby, topoly osika, několik mladých dubů, slivoní a hloh. V okrajích skupin stromů, zejména podél toku, místy prorůstají ruderální porosty. Navazující luční partie se ze severozápadu volně svažují k údolnici s typickou luční vegetací. Plochy mezi tůněmi a komunikací na jižním okraji jsou prorostlé ruderálním porostem. Podél katastrální hranice s pozemkem komunikace roste v centrální části linie 5 ks vrb bílých, v západním okraji 1ks jasanu ztepilého a v okraji východním 1ks vrby bílé. U stávající tůně č. 1 byla při její stavbě ponechána vrba bílá, která tvoří dominantu celé plochy. Cílem realizace druhově bohatých výsadeb stromů a keřů (68ks listnatých, 4ks jehličnatých a 6ks ovocných stromů včetně 129 ks keřů středního či vyššího vzrůstu) do okolí nově zbudovaných tůní je zvýšení ekologického potenciálu a stability území, v minulosti udržovaném pastvou skotu, kde v podmáčených částech převládaly (a dosud na některých místech nadále převládají) ruderální porosty. Rozmístění výsadeb respektuje již existující i nově navržené vodní prvky v lokalitě (3 stávající tůně + navržené odlehčovací koryto vodního toku od Hradčanského rybníka a 1 nová tůň).
Vytvořili v: