Logo
Logo
Obnova přírodě blízkých biotopů – zřízení tůní v příměstské části Volyně

Základní informace

CZ.05.4.27/0.0/0.0/20_140/0013418

EU dotace

Projekt byl spolufinancován Evropskou unií – Evropským fondem pro regionální rozvoj a Státním fondem životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životní prostředí.

Celkové náklady projektu: 3 525 794 ,-
Celková výše dotace 3 525 794 ,-
VZ žad. soukromé: 0 ,-

Účel stavby

Projekt, který řeší stavbu tůní, má na zřeteli zejména retenci vody v povodí a s tím spojený rozvoj vodní flóry a fauny. Realizací projektu dojde k vytvoření stojaté vodní hladiny v území zarostlém hustými porosty vysokých rákosin složených převážně z chrastice rákosovité (Phalaris arundinacea) a tužebníku jilmového (Filipendula ulmaria). Složení a hustota porostu nevytváří vhodné podmínky pro obojživelníky a další vodní faunu.Celkově dojde ke zlepšení ekologické stability území a jeho druhové diverzity. Zanedbatelný není ani vznik stojaté vodní plochy v rámci významného krajinného prvku, která může být využita k rozmnožování a přezimování obojživelníků. Dalším nezanedbatelným faktorem je možná sukcese některých druhů vodní flóry např. porostů lakušníku vodního (Batrachium aquatile) popř. některých druhů hvězdoše (Callitriche sp.). Vytvoření stojaté vodní plochy umožní vytvoření životních podmínek pro řadu druhů vodní fauny např. obojživelníků, korýšů, larev chrostíků, vážek apod.

Celkové stavební řešení

Budou provedeny zemní práce, po jejichž realizaci vzniknou tři tůně se svahy upravenými do požadovaného sklonu v poměru min. 1:8. Břehové hrany budou osázeny vhodnou dřevinnou vegetací (javor klen, lípa malolistá a olše lepkavá). Požadovaná morfologie dna i svahů pod úrovní normální hladiny bude zabezpečena rozdílným zahloubením a odstupňováním plochy výkopu. Provedením zemních prací podle projektu dojde k vytvoření stojaté vodní hladiny s řadou vhodných úkrytů pro vodní živočichy.Jedná se o vytvoření třech tůní na zamokřených částech pozemků, které jsou trvalými travními porosty. Tůně budou napájeny vodou z atmosférických srážek, průsakem vodonosnými vrstvami z horních částí povodí a občasnými odtoky z Hradčanského rybníka.

Galerie

Vytvořili v: